Skip to main content

A GKI Gazdaságkutató által – az EU támogatásával – végzett felmérés szerint augusztusban az üzleti szféra kilátásai júliushoz képest csak hibahatáron belül romlottak, de a lakosság kissé optimistább lett. Így a GKI konjunktúraindexének értéke lényegében nem változott júliushoz képest. A cégek foglalkoztatási szándékai enyhén romlottak, áremelési tervei viszont nem változtak érdemben. A gazdálkodási környezet kiszámíthatósága határozottan csökkent az előző hónaphoz képest.

 

A vállalati és lakossági kilátások összefoglaló mutatója, a GKI konjunktúra index augusztusban gyakorlatilag nem változott az előző hónaphoz képest. A GKI üzleti bizalmi index, a vállalkozói szektor kilátásait kifejező mutató hosszabb ideje egy meglehetősen szűk sávban mozgott. Az index az aktuális hónapban fél ponttal csökkent, így ebből augusztusban sem tört ki – azaz a trendforduló még várat magára. Augusztusban az ágazat bizalmi indexek csak a statisztikai hibahatáron belül mozdultak el, a kereskedelmi és az építőipari felfelé, az ipari és a szolgáltatói szektoré lefelé. Továbbra is az éptőiparból érkeznek a leginkább pesszimista hírek. Az iparban a rendelésállomány értékelése kissé romlott, a saját termelésű készletek megítélése és a következő három hónapban várható termelési kilátás esetében nem történt változás. Az építőiparban a rendelésállomány értékelése érezhetően javult, de a foglalkoztatási várakozások romlottak. A kereskedelemben az előző három hónap üzletmenetével való elégedettség határozottan romlott, a készletek értékelése enyhén, a következő három hónapban várható megrendelések érezhetően javultak. A szolgáltató ágazatban a következő három hónapra vonatkozó foglalkoztatási tervek valamivel kedvezőtlenebbé váltak, míg az üzletmenet megítélése és a forgalmi várakozások alig változtak.

A vállalkozások foglalkoztatási hajlandósága augusztusban enyhén romlott júliushoz képest, de a létszám bővítését és csökkentését tervezők aránya hozzávetőleg most is megegyezik. Az üzleti szférában lényegében nem változtak az összesített áremelési tervek. A gazdálkodási környezet kiszámíthatósága az előző hónappal összevetve érezhetően romlott.

A lakossági kilátások csak nagyon komótosan javulnak. A GKI fogyasztói bizalmi index augusztusban másfél ponttal emelkedett júliushoz képest, s ezzel héthavi csúcsra araszolt fel. A lakosság mind az elmúlt 12 hónapban tapasztalt pénzügyi helyzetét, mind a következő 12 hónapra vonatkozó kilátásait közepesen javulónak értékelte az előző hónaphoz képest, míg az ország következő 12 havi gazdasági helyzetét stagnálónak gondolta. A nagy értékű fogyasztási cikkekre elkölthető saját pénz megítélése némileg javult. A fogyasztók inflációs várakozása valamelyest emelkedett, míg a munkanélküliség várható alakulását illető kilátás kissé kedvezőbbé vált az év hetedik hónapjához képest.

Módszertani magyarázat:

A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az Európai Bizottság módszertanának megfelelően – konjunktúra-indexének kiszámításakor az üzleti szférán belül az ipar, a kereskedelem, az építőipar és a szolgáltató szektor, illetve a lakosság (a fogyasztók) várakozásait veszi figyelembe. A GKI konjunktúraindex a fogyasztói bizalmi index és az üzleti bizalmi index súlyozott átlaga.

Az üzleti bizalmi index az ipari, a kereskedelmi, az építőipari és a szolgáltató bizalmi index súlyozott átlaga. Az ipari bizalmi index a vállalkozások rendelésállományának és készleteinek megítélése, valamint a termelési várakozásaira vonatkozó kérdésekre adott válaszokból adódik. Az építőipari bizalmi index a rendelésállomány megítélése és a foglalkoztatási várakozások átlaga. A kereskedelmi bizalmi index az üzletmenet és a készletszint megítélése, illetve a forgalmi várakozások átlaga. A szolgáltatói bizalmi index az üzletmenet megítélése, illetve a forgalmi és foglalkoztatási várakozások átlaga.

A fogyasztói bizalmi index a háztartások pénzügyi helyzetének megítélését az elmúlt 12 hóban, a pénzügyi kilátásokat a következő 12 hónapra vonatkozóan, az ország gazdasági helyzetének várt alakulását, illetve a tartós fogyasztási cikkek vásárlására vonatkozó kilátásokat firtató kérdésekre adott válaszokból számított egyenleg-mutatók számtani átlaga.

A GKI szezonálisan kiigazított adatokat közöl, azaz a megfelelő matematikai módszerrel kiszűri a szezonális hatások – például a téli és a nyári időjárás különbségei, a karácsony előtti nagyobb kereslet, a nyári szabadságok miatti kisebb termelés – okozta eltéréseket.

Teljes tanulmány letöltése