A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU támogatásával végzett – felmérése szerint júliusban a fogyasztók kilátásai nem változtak júniushoz képest, de az üzleti szektor kissé pesszimistább lett. Így a GKI konjunktúra indexe csaknem 2 ponttal csökkent, s ezzel két és féléves mélypontjára csúszott vissza. A cégek foglalkoztatási hajlandósága enyhén romlott az előző havihoz képest. Júliusban megállt az értékesítési árak várható alakulására vonatkozó összesített várakozás hosszabb ideje érezhető csökkenése.
A GKI üzleti bizalmi indexe – a júniusi 1 pontos emelkedés után – júliusban 2 ponttal csökkent az előző felméréshez képest, s ezzel értéke lényegében az év eleji, alacsony szintre tért vissza. Nem érkeztek jó hírek a szolgáltatói, s különösen az ipari szektorból: ez utóbbi ágazat bizalmi mutatója három ponttal csökkent az előző megkérdezéshez képest, míg az előzőé egy ponttal. A kereskedelmi és az építőipari index értéke ugyanakkor nem változott. Ezek az elmozdulások nem változtattak az összképen, továbbra is az építőipar a legkevésbé és az üzleti szolgáltatások a leginkább derűlátó szektor.
A vállalkozások összesített létszámgazdálkodási várakozását jelző foglalkoztatási indikátor júliusban enyhén tovább csökkent. E változás júniushoz képest nem drámai, de így e mutató csaknem ötéves mélypontjára csúszott. A következő három hónapban a vállalkozások 7%-a készül a létszám bővítésére, míg 13%-a szűkítené azt.
A gazdálkodási környezet kiszámíthatóságának megítélése júliusban enyhén romlott, e tekintetben a legrosszabb értékelés az iparból érkezett.
Júliusban megállt az ár indikátor hosszú hónapok óta tartó folyamatos csökkenése. Az üzleti szféra ár-képzési terveit egyetlen számba sűrítő mutató az előző hónaphoz képest, ha nagyon enyhén is, de emelkedett. A fogyasztók számára jó hír, hogy a kereskedelem tovább csökkentek az áremelési szándékok. Ezzel szemben a másik három szektorban valamelyest emelkedtek. A következő három hónapban a cégek 18%-a szeretne árat emelni, míg árcsökkentésre 8%-a készül.
A GKI fogyasztói bizalmi index értéke júliusban nem változott júniushoz képest. A lakosság az elmúlt 12 hónapra vonatkozó pénzügyi helyzetét változatlannak, míg a következő 12 hónapot illető pénzügyi kilátásait kissé javulónak értékelte az előző hónaphoz képest. A nagy értékű fogyasztási cikkekre elkölthető saját pénz megítélése enyhén romlott. A fogyasztók az ország következő 12 havi gazdasági helyzetét enyhén romlónak gondolták júniushoz képest – ez a várakozás legutóbb 2023. szeptemberben állt az aktuálisnál alacsonyabb szinten. A lakosság inflációs várakozása csökkent, míg a munkanélküliek számának várható alakulását illető kilátás enyhén romlott.
Az ábrák adatai megtalálhatók a mellékelt Excel-állományban.
Módszertani magyarázat:
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az Európai Bizottság módszertanának megfelelően – konjunktúra-indexének kiszámításakor az üzleti szféra a lakosság (azaz a fogyasztók) várakozásait veszi figyelembe: a GKI konjunktúraindex a fogyasztói bizalmi index és az üzleti bizalmi index súlyozott átlaga.
A GKI üzleti bizalmi index az ipari, a kereskedelmi, az építőipari és a szolgáltató bizalmi index súlyozott átlaga. A foglalkoztatási indikátor a következő három hónapban az alkalmazotti létszám növelését, illetve annak csökkentését tervező cégek arányának különbsége. Az ár indikátor a következő három hónapban az értékesítési árak növelését, illetve annak csökkentését tervező cégek arányának különbsége.
A GKI fogyasztói bizalmi index a háztartások pénzügyi helyzetének megítélését az elmúlt 12 hóban, a pénzügyi kilátásokat a következő 12 hónapra vonatkozóan, az ország gazdasági helyzetének várt alakulását, illetve a tartós fogyasztási cikkek vásárlására vonatkozó kilátásokat firtató kérdésekre adott válaszokból számított egyenleg-mutatók számtani átlaga.
A GKI szezonálisan kiigazított adatokat közöl, azaz a megfelelő matematikai módszerrel kiszűri a szezonális hatások – például a karácsony előtti nagyobb kereslet, a nyári szabadságok miatti kisebb termelés – okozta eltéréseket.
Teljes tanulmány letöltése