A GKI-javaslat abból indul ki, hogy az adórendszerben a foglalkoztatáshoz kapcsolódó közterheknél (adóknál és járulékoknál) vannak a legnagyobb problémák. A teljes bérköltségből (ami tartalmazza a bruttó béren felül a munkáltató által fizetett járulékokat is):
- a teljes átlagos elvonás az átlagbér környékén jóval meghaladja az 50%-ot (a környező versenytárs országoknál ez 38-44%),
- a jövedelem növekményénél az elvonás az átlagjövedelem háromnegyedétől hosszú ideig meghaladja a 70%-ot (ezzel valószínűleg elsők vagyunk Európában) és ezen belül a befizetés közel feléhez már semmilyen szolgáltatás nem kapcsolódik.
Egyidejűleg a foglakoztatás közteherviselési rendszere:
- hihetetlenül és feleslegesen bonyolult,
- elképesztően drágítja a közepes és magasabb képzettségűek legális foglakoztatását,
- egyszerre oka és következménye a széleskörű szürke és fekete foglalkoztatásnak.
Ezért a GKI-javaslat e problémák enyhítésére, megoldására koncentrál. Szerintünk az adócsökkentésre rendelkezésre álló fiskális forrásokat erre célszerű fordítani. (Nem vitatva más korrekciók szükségességét.)
A GKI-javaslat megvalósításához hozzátartozik:
- erős fehérítési nyomás és konkrét lépések mind az alkalmazottaknál, mind a munkáltatóknál, mind pedig az önfoglalkoztatottaknál; a szociális támogatások egy részének ezt segítő átalakítása; a készpénzforgalom további korlátozása, stb.;
- a mentességek és a kedvezmények szűkítése;
- az adminisztrációs terhek számottevő mérséklése;
de ezekkel nem foglalkozunk részletesen.